Operacija labai nuvargina kūną, todėl po jos jausti išsekimą yra normalu. Kai kuriems pacientams taip pat gali pasireikšti depresija vien dėl po operacijos esančio pirminio skausmo ir diskomforto. Organizmo išsivalymas nuo analgetikų (vaistų nuo skausmo) poveikio taip pat šiek tiek užtruks.
Po operacijos galite jausti nepatogumą bei skausmą operuotoje vietoje, pastebėti kraujosruvų, raumenys gali būti sustingę ir skausmingi. Kovoti su visu tuo jums bus skirta vaistų nuo skausmo. Taip pat pradžioje greičiausiai neturėsite apetito, tačiau būtinai gerkite daug skysčių, nes gali užkietėti viduriai.
Jei jums buvo atlikta bendroji nejautra, slaugytojos ir kitas ligoninės personalas, susijęs su operacija, atidžiai stebės jūsų būklę pooperacinėje palatoje. Gali būti, kad jausitės mieguistas. Kai kurie žmonės pabunda tik atsidurę palatoje ir gali neatsiminti laiko, praleisto pooperacinėje palatoje. Žmonėms, kuriems buvo atliekama epiduralinė anestezija, gali nejausti kojų po operacijos praėjus ir 12–24 valandoms.
Jums gali tekti laikinai dėvėti sąvaržą tuo atveju, jei pažeisti audiniai yra silpni arba žaizda gyja per lėtai. Dieną ar ilgiau po operacijos jums bus paskirti skausmą malšinantys vaistai, lašinami per lašelinę į veną. Jei jums buvo atlikta sudėtinga endoprotezavimo operacija, žaizdos zonoje gali būti įvestas drenas, kad pašalintų perteklinį kraują, sukeliantį kraujosrūvas. Kai kuriems pacientams į šlapimo takus yra įvedamas kateteris su plastikiniu maišeliu šlapimui.
Priklausomai nuo operacijos tipo, jūsų rankos ar pėdos gali būti pakeltos.
Po operacijos labai svarbu pradėti mankštinti naują sąnarį, taip bus užtikrinama gera kraujotaka, o tai padės atgauti sąnariui būdingus judesius ir pagreitins gijimo procesą. Didelė tikimybė, kad po operacijos jau tą pačią parą jūs galėsite vaikščioti pasiremdami ramentais ar vaikštyne.
Tačiau jūsų galimybė pradėti vaikščioti kiekvieno operacijos tipo atveju bus konsultuojama gydytojo ir kineziterapeuto. Jei jums buvo atlikta minimalios invazijos operacija, vaikščioti greičiausiai galėsite jau tą pačią dieną. Tuo atveju, jei jums buvo atlikta kelio endoprotezavimo operacija, iš pradžių jums gali prireikti ramentų ar vaikštynės. Jeigu jums buvo atlikta kelio endoprotezavimo operacija dėl reumatoidinio artrito, teks ilsėtis kiek ilgiau.
Kineziterapija ligoninėje
Laikas, kurį praleisite ligoninėje po operacijos, nebus skirtas vien atgauti jėgoms bei atsipalaiduoti. Sveikatos specialistai kaip svarbią reabilitacijos dalį skatins naudoti jūsų naują sąnarį, atliekant kineziterapijos pratimus, tai vyksta dažniausiai dieną po operacijos. Pirmasis kineziterapijos seansas jums gali būti nemalonus, netgi skausmingas, o kojos ir pėdos gali patinti. Tačiau labai svarbu sekti kineziterapeuto patarimus, kurie padės išvengti komplikacijų ar naujo sąnario išnirimo.
Greičiausiai pradėsite nuo švelnių pratimų lovoje – tai padės atgauti sąnario judesių spektrą ir raumenų jėgą. Jei jums buvo operuotas kelio sąnarys, kineziterapijos metu gali būti paskirti specialūs treniruokliai, su kuriais treniruojantis švelniai stiprinamas kelis, o tai laikui bėgant didina sąnario judesio spektrą. Taip pat jums kaip galima greičiau gali būti paskirti ir pratimai su svarmenimis, tačiau tai priklauso ir nuo jums atliktos operacijos tipo bei jūsų sveikatos būklės.
Prieš išvykstant iš ligoninės, jūsų kineziterapeutas parodys, kaip atlikti įvairiausius pratimus, padėsiančius jums atgauti sąnario mobilumą ir jėgas. Šiuos pratimus turėtumėte atlikti ir grįžę į namus.
Jums bus parodyta, kaip saugiai lipti bei leistis laiptais ir kaip tinkamai atsisėsti. Geriausia po operacijos grįžus namo paprašyti draugų ar šeimos narių pagalbos.
Dažniausiai žmonės yra pasirengę grįžti į namus po operacijos praėjus 3–7 dienoms, tačiau kai kuriems žmonėms reikalinga kitokio tipo reabilitacija, šią temą galite aptarti su savo gydytoju prieš operaciją. Didžioji dalis žmonių keliauja tiesiai į namus ir vėliau yra stebimi kineziterapeuto – namuose arba ambulatoriškai. Grįžus į namus svarbu nenutraukti specialių kineziterapinių pratimų, nurodytų gydytojo ar kineziterapeuto.
Po operacijos stropiai atliekant kineziterapijos pratimus, laikantis dietos ir pasiryžus vykdyti visus chirurgo nurodymus, galima pasiekti labai sėkmingų gijimo rezultatų. Jau po 3–6 savaičių didžioji dalis pacientų gali vaikščioti be pagalbinių priemonių bei vairuoti. Išsamų įvertinimą atlikęs gydytojas gali leisti užsiimti įvairia įprasta veikla – golfu, tenisu bei plaukimu. Kiekvieno paciento gijimo procesas yra skirtingas, todėl visada sekite gydytojo nurodymus. Greičiausiai jums nebus leista užsiimti kontaktiniu sportu ar didesnių apkrovų reikalaujančia veikla. Apie tai, kokios veiklos turėtumėte vengti, konsultuokitės su savo gydytoju.
Tam tikrą laiką po klubo ar kelio sąnario endoprotezavimo operacijos jums bus draudžiama vairuoti. Apie tai būdami ligoninėje konsultuokitės su gydytoju.
Vairuoti dažniausiai galima tik tada, kai jūsų keliai pradeda tinkamai lankstytis, tam, kad galėtumėte įlipti ir patogiai sėdėti mašinoje. Taip pat kai raumenys pasiekia reikiamą reakcijos laiką, reikalingą stabdymui ir greičio pedalui. Dažniausiai vairuoti yra leidžiama po operacijos praėjus 4–6 savaitėms. Prieš pradėdami vairuoti pasikonsultuokite su savo draudimo kompanija.
Prižiūrėti sodą galėsite po operacijos praėjus 3 mėnesiams. Tačiau norėdami imtis tam tikros veiklos prieš tai pasikonsultuokite su gydytoju. Jeigu jūsų gydytojas patvirtins, kad galite užsiimti sodininkyste, venkite dažno klaupimosi ir saugokite, kad svetimkūniai nepatektų į operacinę žaizdą, nes tai gali sukelti komplikacijų, pvz., infekciją. Taip pat turėtumėte būti ypač atsargūs dirbdami sunkesnį darbą, pvz., kasdami žemę.
Po operacijos praėjus 12 savaičių galima palengva užsiiminėti tam tikru sportu. Vaikščiojimas bei plaukimas yra puikūs variantai, tačiau sporto šakos, kurioms būdingas bėgiojimas bei šokinėjimas, dar nėra tinkamos (pvz., futbolas, tenisas, atletika ir pan.). Dėl galimybės užsiimti tam tikru sportu konsultuokitės su gydytoju.
Pagerėjus judesio spektrui bei sumažėjus skausmui, pajusite, kad galite atlikti tokius mankštos pratimus, kurių negalėjote atlikti prieš operaciją. Mankšta yra svarbus dalykas siekiant įveikti osteoartritą. Mankštos pratimai padeda atstatyti sąnarius prilaikančius raumenis, išlaikyti sveiką svorį ir atsipalaiduoti, – visa tai teigiamai veikia ligos įveikimą, o taip pat ir bendrą jūsų savijautą. Gyvenimo būdo patobulinimai gali būti palankūs ir jūsų psichinei bei emocinei būklei, gali padidėti pasitikėjimas savimi, ypač jei prieš tai labai saugojote skaudantį sąnarį.
Lipimas laiptais į VIRŠŲ
- Pirmą žingsnį ženkite sveikąja koja.
- Tada statykite operuotąją koją.
- Tuomet perkelkite ramentą ant kito laiptelio.
- Visada lipkite po vieną laiptą.
Lipimas laiptais ŽEMYN
- Pirmiausia statykite ramentą laipteliu žemiau, tada ženkite operuotąja koja pasiremdami sveikąja koja. Visada lipkite po vieną laiptelį.
- Ramentais ar vaikštyne naudokitės tol, kol jums bus liepta.
Jei po išrašymo iš ligoninės sąnario zona pradeda labai tinti, tampa raudona ir itin skausminga, prašome susisiekti su gydytoju arba jus operavusiu chirurgu.
Privalėsite dėvėti šias specialias kojines 24 valandas per parą. Jas nusimauti galima tik norint išskalbti bei maudantis, tačiau svarbu nebūti be jų ilgiau nei 30 minučių per 24 valandas. Stebėkite, kad jose neatsirastų raukšlių, nes jos gali sukelti problemų. Specialias kojines galite plauti rankomis arba skalbimo mašinoje 40 ºC temperatūroje, o prieš užsimaudami leiskite joms išdžiūti.
Po operacijos keletą savaičių ar dar ilgiau galite jausti tinimą. Norėdami to išvengti, turite sėdėti koją laikydami aukščiau ir geroje pozicijoje, taip pat venkite veiklos, reikalaujančios daug jėgų. Reguliariais laiko intervalais stenkitės lankstyti kelį.
Nesiklaupkite tol, kol pasieksite tinkamą sulenkimą ir kol užgis operacinė žaizda.