Prieš operaciją
Pasiruošimas operacijai

Jei chirurgas ortopedas nuspręs, kad sąnario endoprotezavimo operacija yra geriausia išeitis siekiant sumažinti skausmą ir atstatyti judesius, turite pradėti pasiruošimą. Būtinai praneškite chirurgui apie bet kokius tuo metu vartojamus vaistus. Prieš operaciją gali tekti kai kuriuos vaistus nustoti vartoti. Visos operacijos gali turėti tam tikros rizikos ir komplikacijų, todėl chirurgas ortopedas gali paprašyti apsilankyti pas šeimos gydytoją, kad įsitikintų, ar neturite kokių nors sveikatos sutrikimų, kurie galėtų pakenkti operacijai.

Prieš operaciją gali tekti duoti kraujo. Yra keletas kraujo davimo ir operavimo būdų, visi galimi metodai jums bus paaiškinti plačiau.

Operacijai reikalinga anestezija. Gali būti keletas anestezijos variantų, apie kuriuos jums papasakos specialistai. Anestezijos tipo parinkimas priklausys nuo ligos istorijos, vaistų, kuriuos šiuo metu vartojate ir jūsų fizinės būklės.

Higiena
Prieš išvykdami į ligoninę, švariai nusiprauskite vonioje ar po dušu nenaudodami kvapnių priemonių. Nusikirpkite kojų ir pirštų nagus (nusivalykite nagų laką) ir ištrinkite galvą. Pasiimkite švarius apatinius. Visa tai padės išvengti nereikalingų bakterijų atvykus jums į ligoninę.
Vaistai
Gali tekti nustoti vartoti vaistus, kurie padidina kraujavimo riziką. Pavyzdžiui, aspirinas ir priešuždegiminiai vaistai. Įsitikinkite, kad gydytojui ar seselei pranešėte apie vartojamus vaistus, taip pat nepamirškite paminėti, jei vartojate bet kokias vaistažoles ar nereceptinius vaistus. Tai labai svarbu, nes daugelis vaistų ir vaistažolių gali sąveikauti su anestetikais ir sukelti komplikacijų.
Mankšta

Prieš operaciją chirurgas gali rekomenduoti stiprinimo pratimus. Nurodyta mankšta skirta stiprinti tvirtumą, lankstumą. Raumenų stiprinimas prieš operaciją gali labai pagelbėti jums sveikstant po operacijos.

Svarbu iki planinės operacijos atlikinėti rekomenduojamus pratimus, nes tai sustiprina raumenis ir padeda greičiau pasveikti.
Raumenų stiprinimas sąnarių srityje padeda greičiau sveikti, todėl privalote iki operacijos išlikti kiek galima aktyvesnis. Jei norite sužinoti daugiau patarimų apie specialią mankštą, galite pasiklausti kineziterapeuto užsiėmimų metu.

Jei galite, prieš operaciją lengvai mankštinkitės, pavyzdžiui, stenkitės dažniau vaikščioti arba lankykitės baseine.

Dieta
Jei anksčiau buvote sveikas, daug greičiau pasveiksite ir po operacijos. Stenkitės iki operacijos valgyti sveiką maistą. Jei turite problemų dėl mitybos, pasikonsultuokite su gydytoju; jei tai būtina, galite būti nukreiptas pas dietologą. Jei turite antsvorio, prieš operaciją stenkitės numesti svorio. Tai gali padėti sumažinti riziką, susijusią su anestezija.
Meskite rūkyti

Rūkymas sunkina gijimą po bet kokios operacijos. Smarkus rūkymas sukelia plaučių, širdies ir kitų sveikatos sutrikimų. Visa tai gali pasukinti sveikimo procesą.

Geriausia mesti rūkyti likus dviem savaitėms iki operacijos ir 6 savaitėms po jos, leisti žaizdai ir šalia sąnario esantiems minkštiesiems audiniams sugyti. Tai reikalinga todėl, kad rūkymas apsunkina deguonies patekimą į audinius aplink išoperuotą sąnarį. Svarbu atsiminti, kad deguonis gyvybiškai svarbus gijimo procese. 

Paruoškite namus

Atminkite, grįžus namo būsite ne visiškai judrus ir jūsų veikla bus šiek tiek apribota. Pagalvokite apie dalykus, kuriuos normaliai atlikdavote ir pabandykite juos pakeisti. Pavyzdžiui, jei dedate puodelius, lėkštes ir t. t. į apatines spinteles, pagalvokite, kad juos reikia perkelti trumpam į patogesnes vietas.

Atlikite namų ruošos darbus, tokius kaip valymas ir skalbimas. Šių darbų jūs negalėsite atlikit keletą savaičių po operacijos. Leiskite būtinus darbus atlikti slaugytojui.

Namuose

Grįžęs iš ligoninės po operacijos pradėsite sveikti, taigi reikės susitvarkyti namus taip, kad jums būtų patogu.

  • Prieš operaciją išsiskalbkite nešvarius drabužius. Laisvus, patogius drabužius pasidėkite atskirai.
  • Prieš operaciją pasigaminkite lengvai paruošiamo maisto. Toks maistas greičiau pašildomas mikrobangų krosnelėje ir mažiau reikalauja valymo.
  • Patraukite kilimėlius, elektros laidus, žurnalo lentynas ir visas kitas priemones nuo vaikščiojimo vietų, kurios keltų pavojų pargriūti ir susižeisti.
  • Kad būtų patogiau prieiti, pasidėkite dažnai naudojamus daiktus, tokius kaip valdymo pultelis, vaistai ir skaitomoji medžiaga lengvai pasiekiamoje vietoje.
  • Jei miegamasis yra antrame aukšte, būtų naudinga perkelti miegamąjį į pirmą aukštą. Tai padėtų išvengti lipimo laiptais, kada esate ne geriausios būsenos.
  • Tam tikra pagalba po viso sąnario endoprotezavimo gali būti labai naudinga. Artimiausiu metu susisiekite su šeimos nariais ar draugais, kurie galėtų imtis reikiamų priemonių ir padėtų jums sveikti.
Pasiruoškite ligoninei

Ką pasiimti vykstant į ligoninę?


Jums reikės tualeto reikmenų, naktinių drabužių ir patogių kasdieninių drabužių. Būdami ligoninėje jausitės daug patogiau, jei dėvėsite kasdieninius drabužius. Marškinėliai ir šortai patogūs mankštos metu ir t. t.

Taip pat pasiimkite dažniausiai vartojamus vaistus ir nedidelę pinigų sumą, o brangius daiktus, juvelyrinius dirbinius palikite namuose. Galite pasiimti keletą knygų ar žurnalų. Galite pasiimti servetėlių, kurias galėsite kiekvieną kartą naudoti tualete, taip pat prieš ir po valgio.

Jei pasiimate savo vaistus, būtinai pasakykite gydytojui ar seselei, ką pasiėmėte. Taip pat turite pranešti apie bet kokius maisto papildus ar vaistus, kuriuos turite su savimi.

Operacijos dieną

Dauguma pacientų paguldomi į ligoninę operacijos dieną. Jei būtina, pacientai gali būti paguldyti į ligoninę ir dieną prieš operaciją. Anesteziologas priims reikiamą sprendimą ir jus informuos.

Operacijos dieną negalima valgyti ar gerti. Ligoninėje apie tai gausite aiškius nurodymus. Jei skrandyje yra maisto ar skysčių, operacijos metu yra pavojus užspringti.

Jūs ir jums taikoma anestezija

Anestetikai (skausmą malšinantys preparatai) operacijos metu mažina skausmą ir kitus nemalonius pojūčius. Yra keli skirtingi jų tipai.

Vietinė anestezija nutirpina nedideles kūno sritis. Liekate sąmoningas, bet skausmo nejaučiate.

Regioninė anestezija nutirpina kūno dalį (pvz., klubo sąnario endoprotezavimo metu nujautrinama apatinė kūno dalis).

Bendra anestezija sukuria būseną, kai kontroliuojama paciento sąmonė; šis anestezijos tipas kai kurioms operacijoms tiesiog būtinas. Operacijos metu esate be sąmonės ir nieko nejaučiate.

Anesteziologo vaidmuo

Anesteziologas yra gydytojas, turintis specialų išsilavinimą. Jo vaidmuo prižiūrėti jus operacijos metu, garantuoti, kad jausitės patogiai ir nejausite jokio skausmo. Anesteziologas aptars anestetikų tipus su jumis ir padės pasirinkti saugiausią sprendimą.
Prireikus, anesteziologas gali perpilti kraują, taip pat suplanuoti jūsų priežiūrą intensyvios terapijos skyriuje, jeigu tai būtina.

Anestetikų pasirinkimas

Anestetikų parinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip operacijos tipas, fizinė būklė ir jūsų pageidavimai.
Jei skiriama vietinė ar regioninė anestezija, jums reikės apsispręsti, ar jūs norėsite būti visiškai sąmoningas, ar atsipalaidavęs ir mieguistas.

Anestetikų paskyrimas

Lokalaus ir regioninio tipo anestetikai
Naudojami atliekant injekciją. Jūsų bus paprašyta sėdėti ramiai, veikimo poveikis prasidės, kai pajusite šiltą dilgčiojimą. Operacija atliekama tada, kai anesteziologas įsitikina, kad operuojama vieta yra nejautri.

Bendroji nejautra

Bendroji anestezija gali būti skiriama dviem būdais: suleidžiama į veną arba kvėpuojant anestezuojančias dujas ar deguonį per kaukę.
Kol būsite be sąmonės, anesteziologas visą laiką bus su jumis ir toliau tieks nuskausminamuosius. Operacijai pasibaigus, nuskausminamųjų tiekimas bus sustabdytas, ir jūs vėl būsite sąmoningas.
Po operacijos būsite nuvežtas į pooperacinę palatą, kurioje visą laiką būsite prižiūrimas slaugytojų.

Skausmo kontrolė

Pooperacinis skausmo malšinimas

Geri nuskausminamieji yra labai svarbūs, tačiau kai kuriems žmonėms jų reikia daugiau nei kitiems, tai priklauso nuo žmogaus. Daug lengviau sumažinti skausmą, jei jis aptinkamas prieš pasidarant dar blogiau. Nuskausminamųjų kiekį galima padidinti, duodant juos dažniau arba duodant įvairiomis kombinacijomis.

Keli skirtingi skausmo malšinimo būdai:

Piliulės, tabletės arba skysti vaistai

Šie nuskausminamieji naudojami visų tipų skausmams malšinti. Jie pradeda veikti mažiausiai po valandos. Kad šie vaistai veiktų, jūs turite pavalgyti, gerti skysčių.

Injekcijos


Injekcijos dažnai reikalingos ir gali būti suleidžiamos į veną, koją ar sėdmenis siekiant greitesnio efekto. Suleistos injekcijos į raumenis pradeda veikti maždaug po 20 minučių.

Žvakutės

Jei negalite nuryti ar išvemiate žvakutes, kurios yra vaškuotos piliulės, jos gali būti įstatomos į tiesiąją žarną. Piliulė tirpsta ir pereina į kūną

Paciento kontroliuojama anestezija
Tai yra metodas, naudojant specialų aparatą, kuris jums leidžia kontroliuoti nuskausminamųjų vaistų dozes.

Lokalios ir regioninės anestezijos preparatai

Šio tipo nuskausminimas gali būti labai naudingas sumažinti skausmą po operacijos. 

Klausimai anesteziologui

Kad sužinotumėte daugiau informacijos apie gydymo galimybes, anesteziologui galite užduoti šiuos klausimus:

  • Kas man operacijos metu suteiks anesteziją?
  • Ar man bus atlikta bendroji nejautra?
  • Kokio tipo anesteziją rekomenduotumėte?
  • Kokia šio tipo anestezijos rizika?
  • Kaip aš jausiuosi po operacijos?
o